FAQ Často kladené otázky

FAQ Často kladené otázky

 

Jak funguje systém CleanAIR®?
Systém se skládá z filtrační jednotky, kterou pracovník nosí na opasku, spojovací lehké hadice a ochranné kukly s integrovaným rozvodem vzduchu. Jednotky i kukly se vyrábějí v různých modifikacích podle druhu škodlivin a typu práce(lakování, svařování, broušení, práce v chemickém provozu, výrobě léků apod.). Výhodou je maximální kompatibilita jednotlivých dílů. Vzduch se nasává jednotkou, v ní se filtruje a s mírným přetlakem je vháněn do kukly. Z ní se pak vrací zpět do prostoru. Tím je znemožněno, aby pracovník dýchal škodliviny obsažené v okolním vzduchu.

Jaké jsou hlavní výhody systémů s nucený přívodem filtrovaného vzduchu?
Hlavním přínosem je daleko vyšší ochranný faktor ve srovnání s respirátory a tím lepší ochrana pracovníka. V praxi však uživatelé oceňují ještě více uživatelský komfort. Díky neustálému přívodu čerstvého vzduchu se pracovník nepotí, nemusí překonávat dýchací odpor jako u filtrů nebo respirátorů, kukla mu současně chrání i oči a obličej.

Lze použít systém CleanAIR i s gumovou maskou?
Ano, je to možné, Clean-air je dnes schválen v kombinaci s celomaskou Sundstrom. Tato aplikace je vhodná v případě více rizikových prací se zvýšenou fyzickou námahou. Přetlak vzduchu do značné míry odstraňuje i nebezpečí kontaminace dýchacích cest v případě, že maska není dokonale přitažena k obličeji.

Vše o samostmívacích svařovacích kuklách

Co je to samostmívací svařovací kukla?

Jedná se o kuklu, která mé místo tmavého skla elektronickou kazetu s LCD displejem. Ten je normálně průhledný, asi jako sluneční brýle. Při zapálení elektrického oblouku čidla dají povel elektronice a displej ztmavne jako svářečské sklo. Po ukončení svařování se opět vrátí do průhledného stavu. Svařeč tedy nemusí kuklu zvedat a znovu sklápět, během práce pořád vidí. To velmi pomáhá při přesném nasazení začátku svaru a velmi též zvyšuje produktivitu i kvalitu svarů.

Na jakém principu fungují samostmívací kukly?
Jde vlastně o displej z tekutých krystalů, který je na rozdíl od běžných LCD displejů mobilů nebo počítačů mnohonásobně rychlejší. Doba překlopení ze světlého do tmavého stavu je dnes již kratší než 0,00005 sekundy, takže prvotní záblesk oko nemůže zaznamenat a zrak je dokonale chráněn.

Jaká je historie samostmívacích kukel?
Počátky sahají do sedmdesátých let, kdy se LCD technologie začaly vyvíjet pro vojenské účely. První průmyslově použitelné kukly se objevily začátkem osmdesátých let. Tehdy byla rychlost zatemnění kolem 5 milisekund, to je 100 krát pomalejší než dnes. U nás se ve větší míře objevily až v roce 1990, kdy je začala dovážet firma MALINA-Safety. Zajímavé je, že díky rozvoji technologie je dnes cena kukly téměř poloviční než v roce 1990, při zohlednění inflace je cena asi desetinová. Proto se již stala běžnou pracovní pomůckou většiny svářečů.

Pro jaké technologie jsou samostmívací kukly vhodné?
Hodí se pro svařování obalenou elektrodou, drátem metodou MIG/MAG i TIG (svařování wolframovou elektrodou). Při svařování metodou TIG je však třeba používat pouze nejkvalitnější typy kukel s možností nastavení citlivosti senzorů (např. Balder GDS, Speedglas 9100). To platí zejména pro svařovací proudy pod cca 40ampér.

Jak poznat kvalitní samostmívací kazetu?
Dnes již nerozhoduje rychlost zatemnění. Ta i u levných typů dosahuje vyhovujících hodnot. Nejdůležitějším kritériem pro uživatele je optická kvalita displeje. To znamená, že displej v tmavém stavu musí mít v celé ploše stejnou tmavost, nesmí na něm být světlejší skvrny nebo pruhy. To při svařování, zvlášť dlouhodobém, velmi vadí a ničí i zrak. Dalším důležitým objektivním kritériem je velikost displeje . Větší rozměr je pouze u nejkvalitnějších masek, protože je obtížnější udržet optickou kvalitu. Při rozhodování je rovněž důležité informovat se i na záruční podmínky a možnosti servisu. Naše firma v rámci pozáručního servisu kazety opravuje a v případě neopravitelnosti poskytuje slevy na nový nákup.